Η σελιδα ανοίγει με ανακατεύθυνση (σε Desktop Mode) στο "ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ" το οποίο ενημερώνεται καθημερινά.

12 Αυγούστου 2017

Διπλό στον δρόμο για την 4η κούπα (2002)

Σαν σήμερα 12/8/2002, ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε εκτός έδρας το Λεωνίδιο, σε παιχνίδι της 61ης διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας, της περιόδου 2002-2003...

Ο Δικέφαλος -με τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του- χάρη σε γκολ του Παντελή Καφέ στο 39' επικράτησε με 0-1 και έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης στον επόμενο γύρο, σε μια αγωνιστική χρονιά το τέλος της οποίας βρήκε την ομάδα μας Κυπελλούχο!

Ο Δικέφαλος είχε την πρωτοβουλία της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό με την ομάδα του Λεωνιδίου να είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Στο 6
ο λεπτό ένα δυνατό αριστερό σουτ του Γεωργιάδη, από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για να διώξει στη συνέχεια ο Κουτσόπουλος σε κόρνερ.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι παίκτες του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου το κατάφεραν στα τελευταία αυτού και συγκεκριμένα στο 39', όταν από σέντρα του Ζαβαντία ο Καφές έπιασε την κεφαλιά γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ελάχιστες ήταν οι περιπτώσεις που οι δύο ομάδες απείλησαν, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τελικά το διπλό, όταν ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τσίκινη!

Οι συνθέσεις:

Λεωνίδιο: Κουτσόπουλος, Χατζίεφ, Χαρίτος, Μανιάτης, Αντωνιάδης, Σαμολαδάς, Ντα Σίλβα, Μητροφάνης (46’ ∆ιαμαντής), Παπαγεωργόπουλος, Χαντούρης (46’ Λιόσης), Πλατάκης (74’ Λέτσιος).

ΠΑΟΚ: Πουρλιοτόπουλος, Χασιώτης, Νάστος, Καφές, Κουτσόπουλος, Μάρκος (55’ Εγκωμίτης), Ζαβαντίας, Οκκάς (66’ Φουτσίνι), Φρούσος, Γεωργιάδης (80’ Βοσκαρίδης), Σπάσιτς.

Στη διοργάνωση μετείχαν συνολικά 52 ομάδες (16 Α' εθνικής, 16 Β' εθνικής και 20 Γ' εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου και του τελικού.

Από τη σεζόν αυτή καταργήθηκε εκ νέου η προκριματική φάση των ομίλων κι έτσι υπήρξαν μόνο διπλοί νοκ άουτ αγώνες.

Ο ΠΑΟΚ στον δρόμο για τον τελικό αντιμετώπισε διαδοχικά:

Α' φάση
12/8/2002 Λεωνίδιο - ΠΑΟΚ 0-1 (39' Καφές)
04/9/2002 ΠΑΟΚ - Λεωνίδιο 0-0

Β' φάση
23/10/2002 ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (53' Σαλπιγγίδης, 85' Φρούσος)
06/10/2002 Ολυμπιακός Βόλου - ΠΑΟΚ 0-0

Γ' φάση
19/12/2002 ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 0-0
08/01/2003 ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 1-1 (23' Σοάρες - 61' Σαλπιγγίδης)

Προημιτελικά
26/02/2003 ΠΑΟΚ - ΟΛυμπιακός 3-1 (10' Γεωργιάδης, 31' Μάρκος, 86' Οκκάς - 44' Γιαννακόπουλος)
12/03/2003 Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-2 (76' Χούτος - 30' Γεωργιάδης, 32' Οκκάς)